Інтернет-магазин ТОВ Об'єднання ЮГ

Розділ 7. Як правильно зберігати інформацію, щоб уникнути втрати даних

7.1. ЯК І НАВІЩО ПРАВИЛЬНО ЗБЕРІГАТИ ІНФОРМАЦІЮ

Чим більше у вас вагомою і критичної інформації, тим більше важливо грамотно нею управляти. Зрозуміло, що файли краще впорядкувати і розподілити по відповідним смисловим папок, щоб потім не довелося витрачати багато часу на пошук потрібної інформації серед папок під назвами «1111» або «qwerty». Почніть з того, щоб впорядкування файли і папки на вашому комп'ютері не "валялися» в різних куточках жорсткого диска.

Далі, налаштуйте систему зберігання даних - після чого ніяка смерть жорсткого диска, або викрадення ноутбука, або стирання даних вірусом, обшук, або навіть кави, пролита на клавіатуру, вам не страшні.

Основні правила зберігання інформації

1. На будь-якому комп'ютері повинні бути як мінімум два логічних диска ( «C» і «D»). На першому повинна бути встановлена ​​операційна система (наприклад "C: \ Windows»), а всі важливі дані краще зберігати на диску «D», тоді при збої операційної системи (наприклад, після вірусної атаки) на диску «C» можна буде встановити нову операційну систему. А диск «D» з усіма даними залишиться на місці без пошкоджень.

2. Бажано не зберігати ніяких даних на робочому столі комп'ютера. Робочий стіл - це та ж папка, розташована на диску «C». Уявіть собі, що ви включаєте комп'ютер, а ваш системний диск «накрився», або вірус стер всі дані на цьому диску - разом з ними зникне і вся інформація на робочому столі.

3. Створюйте резервні копії важливої ​​інформації - це ваша «страховка» на випадок форс-мажорних обставин, наприклад, обшуків, або іноді досить розлити каву на клавіатуру ноутбука і залишитися без бази даних. Головне правило - резервна копія повинна зберігатися не на вашому комп'ютері, а на іншому носії даних. Тоді, при загибелі оригіналу інформації, копії нічого не загрожуватиме. Створення резервних копій слід робити не рідше разу на тиждень.

Де зберігати резервні копії?

Існує кілька варіантів, які об'єднує одне головне правило - резервні копії краще зберігати ЗА межами вашого офісу в надійному місці.

На CD / DVD диску (або дисках). На CD "влазить" до 700 Мб даних, цього цілком достатньо для регулярного резервного копіювання. На DVD - 4.7 Гб - цього достатньо для цілого архіву даних, фото і відео. Знадобиться також програма для запису дисків, наприклад, DeepBurner www.deepburner.com/?r=download.
На USB-флешках. Обсяг інформації, яку можна записати на флешки, набагато перевищує ту, що можна записати на диски. Зручність полягає в тому, що при підключенні флешка розпізнається комп'ютером як ще один диск, і не потрібні ніякі спеціальні програми, щоб записати на неї дані. Однак, для довгострокового зберігання інформації, диски підходять краще.
В інтернеті, використовуючи «Хмарні» технології. Деякі компанії безкоштовно надають певний простір для зберігання даних на віддалених серверах. Наприклад, це такі безкоштовні сервіси як Dropbox https://www.getdropbox.com і ADrive adrive.com. Файли автоматично шифруються і доступні тільки вам, або тим, кому ви надасте доступ. Такий же сервіс надає Google - ви можете створити окремий акаунт, і використовувати майже 5Гб дискового простору на Гуглі для зберігання своєї інформації. Запис даних на віддалений сервер в інтернеті іноді є найбільш прийнятним варіантом порятунку важливих даних в умовах тиску на організацію, репресій, обшуків, вилучення комп'ютерної техніки і т.д.

Існують спеціальні програми, які автоматично роблять резервні копії ваших даних і навіть можуть зберігати їх на віддаленому сервері. Ці програми можуть бути дуже зручними, коли потрібно зберегти кілька десятків або навіть сотень файлів.

Cobian Backup - створює резервні копії важливих файлів і регулярно (за розкладом) стискає їх, шифрує, і переносить на віддалений сервер. Ви самі можете встановити зручне для вас час, коли програма буде запускатися сама, і працювати у фоновому режимі, не відволікаючи вас. Крім того, якщо вам потрібно скопіювати великий обсяг даних - програма може зайнятися цим після того, як ви підете з роботи, а після завершення навіть сама вимкне комп'ютер. www.cobiansoft.com/index.htm

Allway Sync дозволяє синхронізувати файли і каталоги між вашим персональним комп'ютером, ноутбуком, флешками і т.д. Також створює резервні копії даних. allwaysync.com/ru/

Freebyte Backup - безкоштовна програма для створення резервних копій, працює в Microsoft Windows. www.freebyte.com/fbbackup/

FreeFileSync, безкоштовний синхронізатор для GNU / Linux і Microsoft Windows. freefilesync.sourceforge.net/

Time Machine, програма для резервного копіювання від Apple, вже включена в операційну систему Mac OS версій 10.5 і вище.

Unison File Synchronizer, програма - синхронізатор для Microsoft Windows, Mac OS і GNU / Linux. www.cis.upenn.edu/~bcpierce/unison/

7.2. ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВТРАТИ ІНФОРМАЦІЇ

Будь-який збій в роботі комп'ютера, атака хакерів або просто відключення електроенергії може призвести до втрати файлів з комп'ютера. Однак, навіть якщо дані втрачені, все ще існує можливість їх відновити. Операційні системи не перуть дані назавжди, а просто трохи змінюють назву файлу таким чином, що він стає невидимим в системі. Протягом деякого часу цей файл можна порівняно легко відновити за допомогою певних програм, або звернувшись до сервісного центру.

Чим більше файл, тим більша ймовірність, що простір, який він займав на диску, буде заповнено новими файлами. Тому, великі файли потрібно відновлювати якомога раніше, і не відкладати на потім.

План дій у разі втрати важливих даних

1. Не панікуйте.

2. Спробуйте скористатися однією з програм для відновлення стертою інформації (див. Нижче), або зверніться в сервісний центр.

3. Якщо ще залишається така можливість, збережіть на флешку або на віддалений сервер найбільш важливі файли.

4. Не вимикайте комп'ютер з розетки до завершення роботи операційної системи, це може пошкодити структуру файлової системи.

5. Якщо ви випадково видалили файл, що не продовжуйте роботу, а спробуйте його відновити. Коли операційна система видаляє файл, насправді, його дані залишаються на місці, і їх можна відновити, якщо на них не буде перезаписано інших файлів.

6. Є обставини, при яких нічим не можна допомогти. Не можна відновити дані, якщо вони були видалені за допомогою спеціальних програм для надійного видалення інформації, таких, як Eraser або спеціальної опції в CCleaner.

Програми для відновлення видаленої інформації:

Recuva - програма, яка допомагає користувачам відновлювати видалену інформацію не тільки на комп'ютері, а й на флешках, СД-дисках, і картах памяті.www.piriform.com / recuva / builds

Diskdigger - відновник стертих файлів для користувачів Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, and Linux. diskdigger.org/

TestDisk www.cgsecurity.org/wiki/ і PhotoRec www.cgsecurity.org/wiki/PhotoRec - програми для відновлення даних для користувачів Mac OS.

R-Linux - програма для відновлення даних для користувачів Linux. www.r-tt.com/data_recovery_linux/

Увага! При перезавантаженні комп'ютера з операційною системою Microsoft Windows може автоматично запуститися дуже небезпечна програма ремонту файлової системи - CHKDSK. Якщо ця програма запустилася, і ви не змогли цьому перешкодити, обов'язково дайте їй доопрацювати до кінця. Ні в якому разі не вимикайте живлення комп'ютера, поки працює ця програма. Інакше можуть виникнути великі пошкодження файлової системи, і відновлення даних стане дуже проблематичним.

Джерело: Інститут Масової Інформації imi.org.ua/bezpeka/spravochnik-po-bezopasnosti/