4.1 НЕБЕЗПЕКИ ДЛЯ ПРИСТРОЇВ МОБІЛЬНОГО ЗВ'ЯЗКУ. ЯК ДІЗНАТИСЯ ЩО ВАС хтось підслуховує
Ви нічого не помітите, коли через зламаний bluetooth або незахищений вайфай на ваш смартфон буде встановлено спеціальне програмне забезпечення, яке самостійно направить до зловмисника відомості про вашу банківську карту, ваш список контактів, повідомлення, журнал дзвінків і т.д., або більше - буде записувати ваші телефонні розмови.
Щоб убезпечити телефон від таких проникнень, існує багато спеціальних пристроїв і програм. Найголовніше - не забудьте помістити її на телефон антивірусне програмне забезпечення, яке буде перешкоджати встановленню шкідливих програм. Особливо з огляду на той факт, що такі операційні системи, як Андроїд і iOS, є найпопулярнішими цілями зловмисників.
Установка антивірусів - чи не перше, що необхідно робити відразу після покупки пристрою, щоб хоч таким чином спробувати убезпечити свій зв'язок через bluetooth і Wi-Fi. Однак, ефективність таких антивірусів оцінювати досить складно через велику різноманітності цих продуктів.
Якщо у вас на смартфоні не встановлено антивірус, є певний перелік ознак, за якими можна ідентифікувати, що програмне забезпечення, яке ви хочете встановити, може містити вірус, або ваш пристрій вже заражено.
1. Занадто багато повноважень. Якщо ви встановлюєте якесь додаток на «Андроїд», від вас вимагається підтвердити, що ви погоджуєтеся на умови використання. Зазвичай погоджуються на договір, який передбачає, що ви даєте розробнику програми доступ до своєї персональної інформації, можливість визначати своє місцезнаходження і можливість «давати доступ до платних послуг». Загалом, краще читати угоду про використання, перш ніж погоджуватися на всі умови. Якщо додаток вимагає підозрілих прав, не варто дозволяти установку.
2. Перевіряйте свої рахунки. Якщо побачите несподівані зміни або якщо ваш інтернет-трафік несподівано зросте, коли ви мережею не користувалися, це може означати, що на смартфоні встановлений вірус, керуючий пристроєм без вашого відома.
3. Дивна поведінка. Іноді єдиною підказкою можуть стати глюки вашого смартфона - то, що він не працює так, як повинен працювати. Наприклад, включаючи екран, ви помічаєте, що працює не те додаток, яке ви очікували. Це ще нічого не доводить, але може служити сигналом, що пора перевірити смартфон на віруси і встановити антивірусне програмне забезпечення.
Правила безпеки при користуванні смартфоном
Не відправляйте зі смартфона важливу інформацію. Оператори мобільного зв'язку мають повний доступ до всіх текстових і звуковим повідомленням, які проходять через їх мережу. Нарешті, інформацію може перехопити третя сторона.
Не зберігайте в смартфоні важливу інформацію. При підключенні до публічної бездротовий інтернет-зв'язку зловмисники можуть завантажити ваші текстові повідомлення, фотографії, документи, календар із запланованими зустрічами і інше.
Вимикайте Wi-Fi і bluetooth, коли ви ними не користуєтеся.
4.2. ЯК захиститися від ПРОСЛУХОВУВАННЯ
Будь-який мобільний телефон можна прослухати, навіть якщо він в режимі очікування. І ви не знайдете ніяких видимих ознак цього прослуховування - цей факт в цифрових мережах виявити неможливо.
Захист телефону від прослуховування передбачає цілу систему рекомендацій, основною з яких є установка спеціального програмного забезпечення, яке мінімізує ризик атак з боку зловмисників.
Найбільш дієвим захистом від прослуховування на сьогодні є VPN-технології, які шифрують дані, які в основному передаються через Інтернет.
Hotspot Shiled - безкоштовне програмне забезпечення для створення приватної віртуальної частини інтернету, що забезпечує передачу даних шифрованих з'єднанням, захищеним від проникнення. Цей сервіс є безкоштовним і відкритим для користувачів з будь-яких країн. Він встановлює з'єднання з одним з серверів компанії по всьому світу і надає користувачеві тимчасовий IP-адресу, що дозволяє використовувати Hotspot Shield як засіб анонімності.
Viber - програмне забезпечення, яке шифрує розмови і листування. Ця програма VoIP для смартфонів, що працюють на платформах Android, BlackBerry OS, iOS, Symbian, Windows Phone, Bada і комп'ютерів під управлінням Windows, OS X і Linux. Інтегрується в адресну книгу і авторизує по номеру телефону. Дозволяє здійснювати безкоштовні дзвінки (оплата тільки за інтернет-трафік) у високій якості між смартфонами з встановленим Viber, а також надсилати текстові повідомлення, зображення, відео та аудіо повідомлення. На сьогодні Viber вважається конкурентом Skype. Ця програма повинна бути встановлена як у того, хто відсилає інформацію, так і у того, хто її отримує.
WhatsApp - на відміну від Viber, який дозволяє обмін голосовими повідомленнями, через WhatsApp можливі лише листування і обмін файлами. Обидві програми повинні бути встановлені як у того, хто відправляє інформацію, так і у того, хто отримує. Однак з такими додатками теж слід бути обережним, адже фахівцеві, щоб отримати доступ до ваших розмов або смс, переданими, наприклад, через WhatsApp, буде достатньо підключитися з вами в одну вайфай-мережу і знати ІМЕІ вашого телефону.
Можна спробувати убезпечити розмови, користуючись Skype. Незважаючи на те, що склад власників компанії останнім часом змінюється, отримати реальний доступ до персональних даних користувачів можуть в основному американські спецслужби. Іншим бажаючим потрібно докласти до цього зусилля і надати компанії реальні підстави. Втім, в інтернеті вже була інформація, що у російських спецслужб також є можливість прослуховувати розмови в Skype і навіть визначати місцезнаходження абонента.
4.3 ВСТАНОВЛЕННЯ ВАШОГО МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ЧЕРЕЗ СМАРТФОН
На додаток до геолокаційні сервісів, які постійно включені в кожному четвертому смартфоні, і які передають ваше точне місцезнаходження, будь-який телефон, а отже, і його власника, можна локалізувати за допомогою вивчення даних, що надходять з стільникового GSM-мережі.
Під час дзвінка мобільний телефон відсилає запити до мережі, щоб зв'язатися з найближчою вишкою мобільного оператора (сотами). Ці запити надходять в мережу і фіксують телефон (його ідентифікаційні дані - номер, IMEI) і положення щодо найближчої вишки з антеною оператора. Надалі точне місцезнаходження телефону можна визначити, назвавши точну адресу вишки, азимут і відстань, з якого надійшов сигнал. Ще точніше можна локалізувати телефон, отримавши і склавши таку інформацію з трьох найближчих вишок.
Крім того, геолокаційні сервіси, постійно збираючи дані про місце вашого перебування, можуть визначити вашу адресу в залежності від того, де ви знаходитесь найбільше. Тобто, якщо ви щодня будете в одному місці більше 8 годин поспіль, цілком природно визначити це місце як ваш будинок. Після цього сервіс просто додає цю адресу до ваших персональних відомостями без вашого дозволу або хоча б повідомлення про це.
Мобільний телефон - це передавач. Поки в ньому є джерело живлення, існує ймовірність, що хтось зможе включити його навіть без вашого відома і визначити ваше місцезнаходження. Тому, під час важливих зустрічей і переговорів слід виймати з телефону акумулятор.
Для важливих переговорів можна придбати окремий телефон і нову сім-карту. Дзвонити за цим телефоном варто з тих місць, які не можна однозначно пов'язати з вашою особою. Тобто, цей телефон повинен бути вимкнений, якщо потрібно зателефонувати - вставляєте акумулятор, робите дзвінок, виключаєте телефон, і виймаєте акумулятор. Таким чином ви зможете забезпечити собі анонімність. Зрозуміло, що за мобільний зв'язок по такому телефону не варто платити кредитною карткою. Час від часу сім-карти бажано міняти.
Кілька практичних порад від експертів
1. Слід мати одну SIM-карту для смартфона, публічну, а всі таємні розмови вести по іншому, простенькому, телефону, номер якого ніде не світити. Але пам'ятайте, що існують методики, за якими можна визначити всі телефонні апарати в певному радіусі від вашого смартфона.
2. Виключений смартфон, який просто лежить поруч на столі, може працювати як пасивний мікрофон і управлятися дистанційно, щоб передавати запис ваших розмов. Щоб уникнути цього, потрібно або зовсім не носити з собою телефон на важливі зустрічі, зміст яких ви хочете залишити в таємниці, або, по крайней мере, виймати з нього акумуляторну батарею.
3. Існує спеціальне обладнання, яке виключає передачу будь-яких даних з телефону. Це, наприклад, чохол, вироблений із спеціального матеріалу, який може блокувати передачу практично всіх хвиль. Таке обладнання можна придбати відкрито, однак і коштує воно недешево.
4. Увімкніть захист екрану за допомогою пін-коду.
Підіб'ємо підсумки: якщо підозрюєте, що вашим смартфоном керуєте не тільки ви, а ваші розмови прослуховуються, потрібно:
- Повернути смартфон до заводських налаштувань (попередньо зробивши бекапи телефонної книги, адже всі ці дані будуть видалені);
- Встановити надійний антивірус (краще платний) і обов'язково регулярно його оновлювати (так само оновлювати потрібно все програми, встановлені на телефоні);
- Завантажувати додатки тільки з офіційних магазинів - Google Play для Android і App Store для iPhone;
- Постійно тримати вимкненим bluetooth і без зайвої потреби не включати вайфай;
- Чи не підключатися до відкритих і потенційно ненадійним вайфай-мереж, максимально захищати свою домашню та робочу вайфай мережі;
- Не давати чужим людям в руки своєї смартфон, не залишати його без нагляду (або встановлювати блокування екрану надійним паролем). Якщо ви повинні залишити смартфон, наприклад, на зарядці на роботі, включати програми типу «Андроїд-сигналізація» та ін .;
- Під час важливих зустрічей і переговорів виймати з телефону акумулятор;
- Видаляйте СМС-повідомлення відразу після отримання. Не забувайте час від часу прати інформацію про дзвінки.
Джерело: Інститут Масової Інформації imi.org.ua/bezpeka/spravochnik-po-bezopasnosti/