3.1 ЯК ЗАХИСТИТИ ІНФОРМАЦІЮ В ОФІСІ
Метою нападів на офіси ГО і редакції ЗМІ може бути залякування, помста, викрадення або знищення носіїв інформації. У перших двох випадках в Україні нерідко вдаються до стрілянини по вікнах, рідко - підпалюють приміщення. Традиційно, ситуація загострюється перед виборами. Будь-яке ЗМІ в Україні, а особливо те, яке проводить розслідування, не є застрахованим від нападів з метою викрадення інформації. Роботодавці, в свою чергу, повинні пам'ятати, що в разі нападу вони несуть персональну відповідальність за життя і здоров'я своїх співробітників. Тому, в їх же інтересах - прийняти ряд превентивних заходів, щоб перешкодити нападам на приміщення редакцій і перешкодити викрадення інформації.
Фізичний захист офісів
1. Не економте на охорону. Бажано вести журнал відвідувань, де записувати, хто, до кого, і коли прийшов, з якого до котрої години був візит.
2. По можливості зустрічайтеся з відвідувачами в окремій кімнаті, а не там, де ви працюєте, де стоять ваші комп'ютери, а столи завалені важливими документами.
3. Дізнайтеся про ваших сусідів. Якщо незнайомець буде прориватися в ваш офіс, аргументуючи, що він ваш сусід, краще знати, чи дійсно він є сусідом, або навпаки - потенційним носієм загрози.
4. Встановіть сигналізацію, датчики руху, тривожну кнопку, підключену до центрального пункту міліції. Встановіть систему відео- і аудіо - спостереження на вході.
5. Встановіть решітки на вікнах, зміцните двері. Не економте на замку. Не залишайте двері офісу відкритими!
6. Чітко встановіть, хто може брати ключі від офісу, а хто ні. Прибиральниці краще не залишати ключів, нехай вона приходить працювати в ваш робочий час.
7. Комп'ютерні дроти краще заховати в спеціальний короб. Краще обмежити доступ до них, вони не повинні плутатися під ногами.
8. Придбайте джерело безперебійного живлення - тоді в разі стрибків напруги в мережі, ви не втратите даних.
9. Якщо ви в організації використовуєте WiFi, переконайтеся, що він забезпечений надійним рівнем захисту. Зловмисники не повинні мати можливості підключитися до вашої бездротової мережі
Що таке політика інформаційної безпеки?
Це певні правила, які важливі для стабільного і безпечного функціонування офісів в сучасному світі. Для початку оціните свою інформаційну безпеку, виходячи з вищевказаних пунктів, і спробуйте знайти слабкі місця (наприклад, варто переставити комп'ютери в офісі, або заґратувати вікна).
Також слід скласти заздалегідь список телефонів на випадок форс-мажору - під рукою повинні бути телефони ІТ-фахівця, електрика, слюсаря (якщо ви раптом не можете відкрити двері в офіс). Також, варто приблизно два рази на рік оцінювати ризики інформаційної безпеки вашого офісу, і призначити відповідального за це.
Якщо ви потрапили під таку форму тиску, найбільш ефективними будуть такі дії:
Публічно звернутися до найбільш широкому колу органів влади, правоохоронних органів, профспілок та правозахисних організацій, українських та міжнародних.
Написати заяву в міліцію.
Провести прес - конференцію, на якій розповісти про факт нападу, про те, кого ви підозрюєте, поширити цю інформацію серед ЗМІ.
Варто докладно описати, яке саме покарання загрожує злочинцям
Слід постійно висвітлювати реакцію влади на вашу проблему, кроки, до яких вони вдалися і так далі.
Саме найбільша публічність є головною запорукою вашої безпеки.
3.2 ЯК ЗАХИСТИТИ ІНФОРМАЦІЮ У ноутбуці
Основною перевагою ноутбуків і нетбуків є їх мобільність - їх можна брати з собою на наради, презентації, у відрядження, що актуально в першу чергу для людей, які багато працюють з інформацією - а саме, для журналістів і громадських активістів. Однак, саме через це ризик втрати даних для ноутбуків набагато вище, ніж для комп'ютерів - їх можуть банально вкрасти, з машини, на вокзалі, або навіть з офісу, якщо ви залишаєте двері відчиненими, а в приміщенні стоїть шум. До того ж ноутбук - це цінна річ, її можуть вкрасти для банального продажу на радіо ринку.
Найбільш просте і в той же час найбільш ефективний засіб захисту вашого ноутбука від крадіжки - це банальний замок, за допомогою якого ноутбук пристібається до якогось великого предмету. Пристрій називається замком Кенсінгтона, і нагадує противоугонную захист для велосипедів.
Поради щодо захисту інформації в ноутбуці:
1. Завжди кладіть його на переднє місце в автомобілі, прямо перед собою в літаку.
2. Не забувайте флешки в USB-роз'єми комп'ютерів. Завершивши роботу з флешкою, приберіть її в надійне місце.
3. Встановіть пароль для доступу до комп'ютера в BIOS (пароль при завантаженні комп'ютера).
4. Ставте свій комп'ютер або лептоп так, щоб інформація на екрані не впадала в очі людям, які проходять повз.
5. Якщо відходите від комп'ютера, запускайте заставку під паролем.
6. Користуйтеся шифруванням для захисту особливо важливої інформації.
Джерело: Інститут Масової Інформації imi.org.ua/bezpeka/spravochnik-po-bezopasnosti/