Інтернет-магазин ТОВ Об'єднання ЮГ

Розділ 9. Як захистити себе в соцмережах

9.1 НЕБЕЗПЕКИ СОЦМЕРЕЖАХ. ЯК ПРАВИЛЬНО НАЛАШТУВАТИ КОНФІДЕНЦІЙНІСТЬ

Сьогодні соцмережі використовуються не просто для спілкування - з їх допомогою можна організовувати акції та кампанії, успішно збирати гроші на лікування дітей - як це робить відома ініціатива Пігулки, шукати зловмисників (нападника на журналістів ТІТУШКИ встановили саме завдяки його аккаунту вКонтакте), знаходити союзників, дізнаватися гарячі новини, і просто поширювати свою інформацію.

У той же час, активні користувачі соцмереж публікують інформацію, яка ще років 10 років тому вважалася надто приватної. Дивно, скільки людей готові абсолютно щиро і у всіх подробицях розповідати про своє особисте життя широкого кола осіб. Не замислюючись над тим, що серед цих осіб може опинитися будь-хто - спецслужби, зловмисники, колектори боргів, роботодавці і родичі, перед якими ви б не хотіли афішувати своє життя.

Щоб оцінити, наскільки соцмережі детально відстежують ваше життя, просто згадайте, давали ви відповіді на наступні питання при реєстрації свого профілю: хто ви? Де навчалися? Де працювали / працюєте зараз? Де і коли ви народилися? Одружені? Є діти? Ваші політичні погляди? Віросповідання? Улюблені книги, фільми, музика, телепередачі, інші захоплення? Де ви любите відпочивати?

У попередніх розділах ми писали, що неможливо захистити інформацію тільки за допомогою технічних засобів, оскільки головною причиною, яка допомагає зловмисникам досягти їх цілей, є людський фактор. Це твердження особливо справедливо для соціальних мереж - ніякі налаштування приватності вас не вбережуть, якщо ви не будете користуватися здоровим глуздом. Не варто ставитися до соцмереж легковажно - спробуйте дотримуватися простих правил приватності, які захистять вашу інформацію.

Десять основних правил роботи з мережами

1. Пароль має бути надійним. Додаткових відомостей про паролі див. 5 https://yug.com.ua/kak-sozdat-po-nastojashhemu-nadezhnyj-parol.html даного керівництва. Зловмисники не повинні мати жодного шансу на доступ до особистої інформації про вас і ваших рідних і друзів.

2. Приділіть час і прочитайте політику конфіденційності соцмережі. Особливу увагу зверніть на розділ, який стосується безпеки ваших даних. Наприклад, чи можна поставити в профілі галочку, і не показувати особисту інформацію стороннім людям? Так, ВКонтакте дозволяє налаштувати в меню різні рівні конфіденційності для різних типів даних. Наприклад, можна вибрати варіанти "Всі користувачі", "Тільки друзі", "Друзі і друзі друзів", "Тільки я", а також "Деякі друзі" і "Все, крім ХХХ".

3. Не заповнюйте ВСЕ поля вашого профілю в соцмережах. Інформацію про дітей або місце проживання краще не світити публічно. Зловмисники можуть зламати ваш аккаунт за допомогою сервісу «Забули пароль?» - Для відновлення пароля соцмережі часто пропонують відповісти на секретне питання. Наприклад, дата вашого народження, дівоче прізвище матері, ім'я улюбленого котика. Всю цю інформацію можна з легкістю знайти в вашому профілі.

4. Будьте обережні і інтеграцією аккаунта в одній соцмережі з аккаунтом в інший - тому що в одній ви могли писати анонімно, а в іншій - під власним ім'ям. Таким чином, вашу особистість може бути автоматично розкрито.

5. Ніколи не зберігайте файли в соцмережах. Ваша сторінка може бути заблокована або зламана в будь-який час.

6. Якщо поширюєте інформацію, фотографії колег і друзів, спочатку запитайте у них дозвіл. Можливо, комусь буде неприємно, що ви поширили про нього інформацію. Насправді, соціальні мережі є причиною великого відсотка розлучень, викликаних тим, що хтось виставив дискредитують фотографії чийогось чоловіка.

7. Пам'ятайте, що все, що ви постите онлайн, може бути поширене набагато ширше, навіть за межами даної соцмережі. На ці дані можуть звернути увагу ваші роботодавці - і не завжди це увагу буде хорошим. Наприклад, в Facebook вже існує спільнота звільнених через відвертості в соціальній мережі - спільнота під назвою Fired By Facebook (звільнені через Facebook). Не кажучи про те, що практично кожен користувач може роздрукувати собі ваші фотографії, відео, і інші ваші особисті дані.

8. Не повідомляйте про своє місцезнаходження. Деякі соцмережі (наприклад, Фейсбук) передбачають опцію визначення вашого місцезнаходження. На перший погляд, весело повідомити друзям про те, де ви зараз перебуваєте. Але тим самим ви включаєте зелене світло грабіжникам, які захочуть заглянути в вашу квартиру, поки вас там немає. Набагато краще - дочекатися, коли ви доберетеся додому, і вже звідти ділитися своїми враженнями. Так само, не виставляйте даних, що свідчать про ваш матеріальний статус, не давайте свою фізичну адресу, і не ставте статусів на кшталт «поїхав у відпустку». Американська правозахисна організація Electronic Frontier Foundation навіть випустила спеціальний посібник під назвою On Locational Privacy, and How to Avoid Losing it Forever ( "Де ви перебуваєте: як не втратити приватність назавжди").

9. З обережністю переходите по посиланнях, які отримуєте від користувачів - навіть від друзів. Спочатку переконайтеся, що посилання веде на безпечний ресурс і не містить вірусу. Майте на увазі, що зловмисники розсилають віруси і спам за допомогою вкрадених акаунтів, які виглядають цілком вірогідно. Наприклад, знаменитий банківський троян Zeus, який викрав сотні мільйонів доларів по всьому світу, поширювався саме через соцмережі.

10. З обережністю ставитеся до встановлення додатків в соцмережах. Деякі додатки викрадають паролі і персональні дані. Тому до їх установці потрібно ставитися так само серйозно, як і до завантаження будь-яких інших програм з інтернету.

УВАГА! Багато фото- і відеокамери додають до фото технічну інформацію, яку ви не побачите на перший погляд. За вашою фотографії, розміщеної в соцмережі, нерідко можна дізнатися, де саме вона була зроблена і коли. Існують спеціальні сервіси, які нададуть цю інформацію всім бажаючим.

Що таке викрадення особистості?

З появою соціальних мереж стала актуальною проблема викрадення особистості. Вона полягає в тому, що хтось, зібравши про вас достатня інформації, може спробувати прикинутися вами. Наприклад, зловмисники можуть використовувати ваші дані, щоб отримати кредит, або спецслужби - щоб зірвати заплановану правозахисну акцію.

Вибачте за тимчасові незручності використовується для крадіжки особистих даних:

дата народження

Адреса, номера телефонів

Інформація про сім'ю

Інформація про політичні погляди та віросповідання

Інформація про стан здоров'я

Інформація про освіту і місце роботи

УВАГА! Будьте обережні, якщо змушені користуватися своїм акаунтом з чужого комп'ютера. Не забувайте натискати на «Вихід» після відвідин своєї персональної сторінки в соціальній мережі. І не соромтеся звертатися до адміністраторів сайтів, якщо ви піддалися атаці інтернет-зловмисників.

9.2 ВИДАЛЕННЯ АККАУНТА В РАЗЛІИНИЧ СОЦМЕРЕЖАХ. ПІДВОДНІ КАМЕНІ

Фейсбук

Це найпопулярніша у світі соціальна мережа. Українська аудиторія Фейсбуку склала майже 3 млн. Користувачів станом на кінець липня 2013 року, і продовжує стрімко зростати. Громадські активісти та журналісти в Україні, як правило, вважають за краще Фейсбук, в порівнянні з іншими соціальними мережами. На жаль, про це відомо і недоброзичливцям, які використовують ФБ для складання досьє або просто для збору інформації про дану категорію користувачів.

Також зверніть увагу на "умови використання" Фейсбуку - там йдеться, що для будь-яких завантажених вами фотографій і відео ви передаєте ФБ невиключне право використовувати ці матеріали без географічних обмежень. ФБ втрачає це право, тільки коли ви видаляєте обліковий запис (див. Вище) або самі матеріали.

Як видалити акаунт на Фейсбуці?

Насправді, не все так просто. Фейсбук пропонує не вилучення користувача, а його деактивацію. Тобто, в будь-який момент його можна буде відновити, разом з усією інформацією, яка в ньому міститься. Простіше кажучи, дані з Фейсбуку сайту не видаляються ніколи.

Щоб деактивувати аккаунт на ФБ:

1. Зайдіть на Аккаунт - Налаштування облікового запису - Деактивувати акаунт.

2. Там вам запропонують вказати причину, по якій ви хочете видалити акаунт, і спробують відмовити від цього.

3. Виберіть причину деактивації, і підтвердіть.

Детально про деактивацію облікового запису читайте на відповідній сторінці Фейсбуку

Однак, все ж існує опція видалення облікового запису назавжди. За цим посиланням. Якщо ви натиснете ОК, ви видалите свій ФБ-аккаунт повністю, і його вже не можна буде відновити (будьте обережні з цією посиланням).

ВКонтакте
ВКонтакте - найпопулярніша соціальна мережа серед російськомовної аудиторії. Вона була заснована в 2006 році, і за своєю ідеологією нагадує Фейсбук. Мережа досить бурхливо розвивається, з'являються нові функції, які нерідко зачіпають і питання конфіденційності. Загалом, система містить досить гнучкі настройки, що дозволяють обмежити доступ до тих чи інших матеріалів на сторінці користувача. Безпеки ВКонтакте присвячена окрема група vk.com/security, де ви можете дізнатися більше про зломи акаунтів, пройти навчальний тест, і дізнатися новини про захист приватності.

За даними Вікіпедії, ВКонтакте, разом з іншими соціальними мережами, називають одним з найбільш зручних джерел для отримання інформації. Хоча для перегляду сторінок користувачів потрібна реєстрація, можливо створити підроблений аккаунт і використовувати його для пошуку особистих даних. Зокрема, банківські агенти використовують соціальні мережі для пошуку боржників, а служба судових приставів розсилає повідомлення боржникам про заклад проти них справ. Керівництво «ВКонтакте» заявляє, що при виявленні видаляє «колекторські» облікові записи. Крім того, до появи інформації про власників була поширена думка, що через сайт за користувачами стежить ФСБ. Офіційно заявляється, що користувачі можуть самі вирішувати який обсяг інформації про себе розкривати, а також мають розширені можливості для управління приватних даних.

Як видалити акаунт ВКонтакте?

Насправді, це не видалення, а та ж деактивация, що і в Фейсбуці.

1. Зайдіть до себе на сторінку, виберіть зліва розділ «Мої налаштування»,

2. У вкладці відкрилася виберіть «Загальне».

3. У самому низу сторінки буде напис «Ви можете видалити свою сторінку». Натискаєте, і деактивує аккаунт.

Однак, зверніть увагу, що в мережі залишаться всі ваші коментарі, оцінки та шляхів сполучення, так само, як залишиться і ваше ім'я в базі даних. Тому, фахівці радять перед видаленням аккаунта ВКонтакте, видалити всю інформацію з вашого профілю - фотографії, відео, аудіо, всіх друзів, а також радять змінити всю персональну інформацію, включаючи ім'я та прізвище.

Вилучену сторінку легко відновити - ВКонтакте передбачає таку опцію.

Однокласники
Друга за популярністю соціальна мережа серед російськомовної аудиторії в Росії, найближчий вітчизняний конкурент ВКонтакте. Питання, пов'язані з безпекою і приватних даних, ті ж, що і в інших соціальних мережах. Вікіпедія відзначає, що «сайт Однокласники, як і інші подібні соціальні мережі, іноді використовується банківськими колекторами для пошуку боржників, різними спецслужбами, в тому числі ФСБ Росії, для пошуку потрібних їм осіб. При цьому спецслужби мають повний доступ до даних користувача, що дозволяє їм читати повідомлення будь-якого користувача, переглядати історію редагування профілю, а також мати доступ до вже віддаленого профілю ».

Як видалити акаунт в Одноклассниках

1. Внизу сторінки, в правій колонці, натисніть на розділ «Регламент».

2. Вам відкриється регламент користування мережею, в якому після останнього пункту буде посилання «Відмовитися від послуг».

3. Вибираєте причину відмови, вводите ще раз пароль, і натискаєте «Видалити назавжди».

твітер

Нещодавно Лондонська школа економіки і політичних наук опублікувала звіт про цінності соціальних медіа для новинних журналістів, згідно з яким, Твіттер виявився набагато важливим джерелом новин для репортерів, ніж Фейсбук. Деякі репортери стверджують, що отримують близько 50% новин через Твіттер. Наприклад, зіткнення пасажирського літака зі зграєю птахів в січні 2009 з подальшим приземленням в води Гудзона не обійшлося без Твіттера. Яніс Крам (Janis Krum), який знаходився на одному з поромів, що йде на допомогу, сфотографував впав, і «твітнув» зображення до того, як ЗМІ прибули до місця події.

Як видалити твіттер-аккаунт

1. Зайдіть на веб-сайт twitter.com.

2. Перейдіть в розділ «налаштування облікового запису» і виберіть «Видалити мій акаунт» внизу сторінки.

3. Ознайомтеся з інформацією про видалення облікового запису. Натисніть кнопку «Видалити обліковий запис».

4. У відповідь на запит введіть пароль і підтвердіть видалення облікового запису.

Твіттер також дозволяє зберегти ім'я користувача для повторного використання після видалення облікового запису. Детальніше про це можна почитати на веб-сторінці Інформаційного центру Твіттера support.twitter.com/articles/20169595-.

Поради
1. Не забувайте: все, що ви говорите в соціальних мережах, за замовчуванням може переглянути будь-яку третю особу.

2. Якщо передаєте інформацію приватного характеру, краще захистити її: обмежте читацьку аудиторію своїми друзями або певними групами. Втім, майте на увазі, що вони можуть переслати вашу інформацію іншим користувачам.

Джерело: Інститут Масової Інформації imi.org.ua/bezpeka/spravo