У кожному шпигунському фільмі фігурують жучки. Радіомікрофони, GPS-трекери, камери підкидають злодіям, щоби розкрити їхні підступні задуми. Позитивні герої виявляють їх у себе після довгих і малоприємних пригод і з картинним полегшенням викидають у прірву чи топчуть підборами. Але і для реального життя жучки — аж ніяк не фантастика.
Шпигунський скандал 2013 року з американським спецагентом Едвардом Сноуденом у головній ролі, інші факти витоку інформації з ЦРУ, АНБ, що набули розголосу, розкрили нам очі — на озброєнні спецслужб стоять унікальні пристрої негласного збору інформації! До того ж більш технологічні, як порівняти з кіношними.
Здається, де спецслужби, а де я? Та й кіно — це всього лише вигадка, щоби полоскотати мені нерви. Але спробуйте запитати в Гугла, де купити чи як зробити жучок. Перелік запропонованих варіантів просто вражає: сотні, тисячі сайтів!
Виходить, будь-хто може стати власником шпигунського пристрою різного рівня складності.
Кримінальний Кодекс України категорично проти цього. За придбання, використання і збут подібних спецзасобів стаття 359 загрожує штрафом від 200 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян чи обмеженням волі на строк до чотирьох років, чи позбавленням волі на той самий строк. Але такі перспективи не всіх зупиняють у бажанні пошпигувати за своїми благовірними. А інформація про секрети, плани й можливості конкурентів часто-густо дорожча за штрафи.
Нечисті на руку конкуренти, навіть ваші партнери, можуть отримати підслуховуючий пристрій одним із трьох доступних способів:
1) Купити готовий пристрій:
a) на будь-якому торговельному інтернет-майданчику з доставкою з Китаю чи США. У цьому випадку є високий ризик, що на митниці «іграшку» затримають і будуть ставити одержувачу вельми незручні запитання з ризиком притягнути його до кримінальної відповідальності;
b) у перекупщиків у межах країни. Це знімає миті ризики, але збільшує вартість виробу.
2) Переробити легальний пристрій зі схожими функціями. У такому випадку потрібні мінімальні знання електроніки і прості інструменти (не складніше паяльника).
3) Зібрати пристрій самостійно. Необхідні глибокі знання радіоелектроніки і складне обладнання (осцилограф, професійна паяльна станція).
Готові працюючі пристрої, які пропонують брати китайці й американці, часто виглядають зовсім неймовірними. Але вони роблять свою чорну справу!
A. Класика жанру, представлена в шпигунських фільмах, — радіожучок із радіусом дії до 100 метрів. Для його успішної роботи в цих межах має перебувати людина з приймачем і навушниками (у фільмах вона переховується в машині під вікнами жертви чи у квартирі навпроти). Пристрій працює за принципом звичайного FM-радіо, для прийому сигналу підійде навіть побутовий радіоприймач. З огляду на те, що в багатьох смартфонах є функція FM-приймача й диктофону, проблем із прослуховуванням не виникне — можна слухати й писати розмови без додаткових витрат на спецтехніку.
B. GSM-жучок, що працює за принципом мобільного телефону. На нього можна дзвонити і прослухати, що говорять у його оточенні. Найпростіша модель коштує всього $10. Сам шпигун може перебувати як завгодно далеко, хоч в іншому місті.
C. Більш просунута модель GPS-трекера, з добрим запасом акумулятора і зручним додатком для смартфона. Маленький, у гарному корпусі. Створювався з ідеєю відслідковувати багаж на випадок втрати чи крадіжки. Але з таким самим успіхом його підкидають, наприклад, у сумку дружини чи чоловіка, щоби прослідкувати їхнє пересування.
5. Більш цікавий комплект, створений за принципом модульної системи. Конструктор «збери сам», використовуючи тільки те, що необхідно.
6. Камера, замаскована під гудзик. Вставляється в петельку піджаку, дріт із живленням і накопичувачем ховається до кишені — і можна йти на ділову зустріч.
7. Камери під гудзик, гвинт чи просто з об’єктивом типу PinHole. На вибір.
8. Камера, вбудована в годинник.
9. Класика жанру: камера, вбудована в датчик руху й диму.
10. Камера, вбудована в барсетку. Має пульт дистанційного керування, вмикається і вимикається з брелоку, як від сигналізації.
Не думайте, що віддаленість Китаю й митні правила зупиняють шпигунів. Є ризикова категорія громадян, яка займається виключно доставкою подібних пристроїв до України. Знайти таких авантюристів у інтернеті нескладно навіть лінивому. Покупку пропонують із передплатою, доставкою по країні оплатою під час отримання, геть до самовивозу! Викрити незаконну діяльність і закрити інтернет-магазини шпигунської техніки важко. Хостяться вони за кордоном, а вийти на реальних продавців практично неможливо.
У магазинах будь-якої розвиненої країни пропонується безліч легальних електронних пристроїв, призначених для полегшення життя людини. Але спеціаліст за допомогою простого паяльника переродить їх у шпигунські пристрої:
a. квадрокоптер із мініатюрною камерою, достатньо відрізати пропелери;
b. більш просунута версія, зі збільшеною потужністю сигналу (у вісім разів потужніше за попередню) і симпатичною антенкою :)
c. повністю готовий комплект обладнання, з HD-камерою, приймаючим модулем, екраном, що виводить картинку в режимі онлайн. Приємний бонус — гніздо під SD-картку, на яку записується все, що відбувається. Радіус дії — до 300 метрів.
Але справжній шпигун усе тримає під контролем! А тому воліє збирати жучки особисто. У цьому є свої плюси й мінуси.
Мінуси. Простого розуміння технічних принципів роботи шпигунських гаджетів недостатньо — необхідно мати профільну технічну освіту. Також необхідне дороге обладнання — осцилограф, професійна паяльна станція, мікроскоп, хімічні реактиви, купа радіоелементів, багато терпіння й посидючості.
Плюси: