Фантастично дрібні розміри жучків вражають. Та де там! Лякають складністю виявити їх навіть за пильного огляду приміщення, автомобіля, одягу, особистих речей. Але вихід є. Пристрої для виявлення жучків удосконалюються разом зі шпигунськими виробами. Розкажемо про найпопулярніші, спираючись на типи пристроїв для нелегального стеження.
Основні типи жучків
За способом прийому та передачі інформації жучки можна розділити на три основні категорії:
- Ті, що передають аналоговий сигнал.
- Ті, що передають цифровий сигнал.
- Ті, що не передають сигнал до ефіру (накопичують інформацію на носій чи передають її дротом).
Для кожного типу шпигунського пристрою створений окремий антижучок.
Засоби виявлення жучків
Аналогові жучки перебувають на найнижчому щаблі еволюційного розвитку. Вони мають просту конструкцію, збирають їх радіолюбителі «для погратися». Інформацію передають до ефіру FM-діапазону, а виявити пристрої можна побутовим FM-тюнером із функцією автосканування каналів.
Але все ж надійніше використовувати спеціальні
скануючі приймачі різного рівня складності:
- початкового — смуга сканування від 100 кГц до 1300 МГц, працює повільно, але надійно;
- середнього — діапазон частот 0,5–3000 МГц, швидкість сканування вища. Може запам’ятати знайдені частоти, записати інформацію для передавання;
- професійного — працює у всьому діапазоні частот, сканує його за кілька хвилин. Може керуватися з ПК. Увімкнений на циклічне сканування, пристрій для пошуку жучків миттєво виявить несанкціоновану передачу сигналу, як тільки пристрій вийде до ефіру.
Такі скануючі приймачі тільки виявляють факт передачі інформації до ефіру, але не бачать саму радіозакладку. Шукати її доведеться за допомогою іншого обладнання.
Цифрові жучки мають більше переваг: високу якість звуку, дальність, можливість активації голосом і навіть віддалене управління. Але і виявити їх складніше — данні передаються протоколами Wi-Fi, Bluetooth, GSM, з якими працюють сотні пристроїв у радіусі дії скануючого приймача — детектора поля. Обладнання допомагає знайти джерело сигналу, але тільки після огляду виявленого пристрою можна встановити, що саме передавало дані — жучок чи мобільний колеги, Wi-Fi роутер у сусідньому офісі.
Основні види детекторів жучків:
- прості, низької чутливості. Виявляють джерело сигналу, перебуваючи впритул до нього;
- професійні зі спрямованою антеною, яка полегшує пошук джерела сигналу;
- просунутого рівня, які висвітлюють окремо рівень кожного сигналу. Їх застосовують в бізнес-центрах, офісах із високою завантаженістю електроприладами;
- мініатюрні розміром із фломастер. Мають менший, порівняно з професійними, діапазон частот, але дозволяють сканувати простір приховано. Їх легко сховати в кулаці, сигналізують вібрацією про виявлення сигналу.
Ті, що не передають сигнал до ефіру. Надійні, але складні для встановлення жучки. Від них потрібно тягнути дроти, десь зберігати накопичувач, передбачити живлення електрикою, обслуговування. Виявити їх вкрай складно, але можливо.
Усі електронні й електричні пристрої, у тому числі звичайні дроти, під час роботи нагріваються. Навіть декількох сотих градусу вище за температуру в приміщенні достатньо, щоби такий пристрій виявив
тепловізор. Особливо, якщо жучок встановлено у місцях, які нагріватися не повинні: стіни, предмети інтер’єру, книги та інше. Але якщо шпигунський пристрій вимкнений, сіла батарейка, його елементи не нагріваються, і тепловізор у цьому випадку безсилий. Тоді в бій вступає нелінійний локатор.
У кожному радіоелектронному пристрої встановлено транзистор. Без цього найпростішого елементу не буде працювати, навіть мікрожучок, виконаний за останніми технологіями. Саме на пошук транзистора заточений нелінійний локатор — дорогий, але надійний пристрій, якщо використовувати його грамотно.
Дротові відеокамери — один із видів описаних вище жучків, яких виявляють аналогічними методами. Але є в них додатковий параметр, що їх викриває — вихідний отвір об’єктиву. Він може бути яким завгодно малим (мінімальний, який довелося бачити — 0,3 мм), але обов’язково є й має бути спрямований на об’єкт спостереження.
Об’єктив камери складається з лінз і матриці — спеціального фотоприймального чіпу. Саме його й виявляють
пристрої для пошуку відеокамер із потужними світлодіодами й лінзою-фільтром. Світлодіоди направляють випромінювання в певному спектрі. Потрапивши на матрицю камери-жучка, воно відбивається, і цей відблиск видно оператору через фільтр у візир як маленьку червону цятку.
Щоб пошук жучків завершився успіхом, важливо правильно використовувати пристрої для їхнього виявлення.